Dirsek

Dirsek Anatomisi

Ulnar Sinir Sıkışması

Dirsek Kırıkları

Tenisçi ve Golfçu DirseğiPDF Yazdır e-Posta

DİRSEK ANATOMİSİ

Dirsek, üst kolda humerus adı verilen kol kemiği ile ön kolda radius ve ulna isimli kemikleri arasında menteşe biçimli bir eklemdir. Kemiklerin dizilimi ve ilişkileri menteşe hareketine ek olarak az miktarda dönme hareketine de izin verir. Bu dönme hareketi sayesinde eli ağza götürme  fonksiyonlarda önemli rol alır..

Dirseğin eklemini meydana getiren kemik yapıları dışındaki temel stabilizatör (sabitleyici) yapı iç taraftaki ulnar kollateral ligament denen bağdır.


Dirsekteki yaralanmaların en sık görüleni dirsek dış kısmında olur ve bunun en tanınan tipi tenisçi dirseğidir.

 
PDF Yazdır e-Posta

DİRSEK KIRIKLARI

Yüksek fiziksel aktivite nedeniyle çocuklar sık sık düşerler. Özellikle kol düzken el üzerine düşme, sıklıkla dirsek kırığı ile sonlanır.


Kırık tipleri

Dirsekte değişik tiplerde kırıklar meydana gelebilir.

 • Dirsek makarası üstü (suprakondiler) kırıklar: Üst kol kemiğinde (humerus) dirseğin hemen üstünde oluşan kırıklardır. En sık ve en ciddi kırıktır. Çünkü sinir hasarına ve dolaşım bozukluğuna neden olabilir.


 • Dirsek makarası (kondiler) kırıklar: Bu kırıklarda üst kol kemiğinin dirsek eklemini oluşturan makarasının bir parçası kırılmıştır. Dirsekteki büyüme plağı zedelenerek büyümeyle ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülebilir. Bunun için bu kırıkların tedavisi çok dikkatli yapılması önemlidir.

 • Dirsek çıkıntısı (epikondiler)kırıkları: Dirsek makarasının iki yanındaki epikondil denilen çıkıntıların kırığıdır. İç taraf epikondil kırığı daha sıktır.


 • Büyüme plağı kırıkları: Üst kol ve ön kol kemiklerinin büyüme plakları, dirseğe yakın kemik uçlarındadır. Büyüme çağında olan hastalarda bu plaklardaki kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en önemli yan etkidir. Bu nedenle çok dikkatli tedavi edilmeleri gerekmektedir. Çok iyi tedavi edilenlerinde bile daha nadir de olsa büyüme plağı kökenli büyüme problemleri görülebilir.
 • Önkol kırıkları: Bir dirsek zorlanmasında önkolun başparmak tarafındaki kemiğinin (radius) başı kırığı veya ezilmesi görülebilir. Bazen bu kırığa dirsek çıkığı da eklenebilir. Dirsek ucu (olecranon) veya diğer önkol kemiğinin (ulna) kırığı nadirdir.

Belirti ve şikayetler

Kırıklardaki tüm yakınmalar gibi

 • Ani ağrı
 • Hassasiyet
 • Hafif veya şiddetli şişme
 • Hareket kısıtlılığı yakınmaları vardır.

Tanı ve tedavi


Doktorunuza başvurduğunuzda öncelikle bir damar ve sinir hasarı olup olmadığına bakılacaktır. Sonra röntgen incelemesi yapılır. Bazen her iki dirseğin karşılaştırmalı röntgeni gerekebilir.

Tedavi kırığın yerine ve derecesine göre değişir. Kaymamış veya bazı çok az kaymış kırıklarda

3-5 hafta tam veya yarım alçı uygulaması yeterli olabilmektedir. Bu süre içinde zaman zaman kontrol röntgenleri ile kırığın kayıp kaymadığının kontrolü gerekebilir.

Kırıkta kayma olmuşsa kırığı yerleştirmek gerekir. Bazen yerleştirme işlemi cerrahiye gerek kalmadan elle yapılabilir. Bu işlemin genel anestezi altında yapılması idealdir. Ancak kaymış dirsek kırıklarının çoğu cerrahi gerektirir. Bazı tip kırıklarda elle düzeltmeye çalışmak sakıncalı olduğundan doktorunuz direkt cerrahi önerecektir. İyi bir cerrahi sonunda dirsek tamamen normale döner.

 
PDF Yazdır e-Posta

ULNAR SİNİR SIKIŞMASI

Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanıp dirsek ve el bileğini geçerek sonlanır. Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan, elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur. Dirseğin iç yanında mevcut olan eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa (dirsek kırıkları sonrası gibi) sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışır. Bu tabloya kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışma sendromu adı verilir. Ancak zaman zaman ulnar sinirin oluşturduğu bu tablo kalıcı olabildiği gibi, elin parmaklarını ve el bileğini rahatsız eden bir tablo oluşturabilir.Bu durumun uzaması sonrasında sinirin üzerinde yer alan koruyucu myelin tabakası, el bileği ve dirseğin hareketleri sonrasında sürtünmeyle aşınabilir. Bu, sinirde kalıcı bir hasar oluşma ihtimali demektir. Burada el kaslarında zayıflama kavanoz açma gibi hareketlerde zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkar. Esas şikayetler sinirin etkili olduğu alan olan elde ve parmaklarda ortaya çıkar. Hem motor hem his duyusu ile ilgili sorunlar yaşanır.

Belirtiler - Semptomlar


 • Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında uyuşmanın oluşması
 • Özellikle geceleri oluşan elin küçük ve yüzük parmağında uyuşma hissi
 • Dirseğin iç kısmında oluşan gerginlik hissi
 • Müzikal bir enstrumanı kullanırken ya da elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapmada güçlük
 • Kavramada güçsüzlük hissi
 • Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler oluşabilir.

Teşhis:

Erken tanı kolay tedavi seçeneklerini getireceği için bunlardan herhangi biri mevcut ise hemen doktorunuza başvurun.
Hastalığın tanısı koymada mevcut birçok yöntem mevcuttur. Hastadan alınan bilgi bunların en önemlisidir. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler isteyebilir. Ayrıca elin, el bileği kaslarının ve sinirlerin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.


Kimlerde daha sık görülür?

 • Dirseğinin üzerine düşenler
 • Dirsek hareketi ile ilgili işlerde çalışanlar (sekreterler, şöförler gibi)
 • Diabetikler
 • Artrit problemi olanlar veya troid problemi olanlar
 • Alkolikler risk altında olan kişilerdir.

Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri

 • Sık telefon görüşmeleri yapıyorsanız dirseği kullanmayacağınız bir sistem oluşturmak (megafonla konuşmak gibi)
 • Dirseği olabildiğince düz tutarak sinirin sıkışmasını engellemek,
 • Göğüs üzerinde kolların çaprazlaşmasını engellemek,
 • Çalışma masasını ayarlayarak dirseğin kırılmış pozisyonda kalmasını engellemek,
 • Geceleri kullanacağınız, kolun pozisyonunu ayarlayan ateller,
 • Spor esnasında dirseği koruyan dirsekliklerin kullanımı
 • Steroid enjeksiyonu (ödemi azaltmak üzere)

Cerrahi tedavi


Konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa ya da ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahide birçok yöntem mevcuttur, ancak en sık olarak sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması olarak tarif edilebilecek işlem uygulanır. Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.

 
PDF Yazdır e-Posta

TENİSÇİ Ve GOLFÇU DİRSEĞİ

Tenisçi dirseği
dirsek dış kısmındaki çıkıntı çevresinin ağrılı bir hastalığıdır. Tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isim verilmiştir. Ağrı dirsek dış tarafından aşağı doğru yayılır. Ağrıyı özellikle yakalama hareketi ve ağırlık kaldırma arttırır.

 


Golfçu dirseği aynı problemin dirseğin iç kısmında olanıdır. Aslında sporcu olmayan kişilerde de bu hastalıklar oldukça sık görülür.

Her iki rahatsızlık da tekrarlayıcı bilek hareketlerinin sonucudur. Önkol kaslarının aşırı kullanılması sonucu kasların dirsek içi ve dışındaki çıkıntılara yapışma yerlerindeki tendonlarında küçük yırtıklar oluşur. Zorlanma devam ettikçe yırtık tam iyileşmeden ödemli bir hal alır. Tenis, golf dışında boyacılık, tornavida-çekiç kullanma gibi birçok aktivitede bu tür zorlanmalar olabilir.

Dirsek iç veya dışında bir hassasiyet gelişir ve bu ağrı koldan aşağı doğru yayılırsa derhal neden olan hareketi durdurup doktora başvurunuz. Bu aktiviteyi durdurmanız oluşan küçük yırtığın iyileşmesine izin verir. Spor sırasında olduysa tekniğinizi ve kullandığınız donanımları gözden geçirmeniz gerekir.

Tedavi

İlk olarak kolu dinlendirme, buz uygulaması, ödem giderici ilaç kullanımı önerilmektedir. Ani ve şiddetli başlangıç gösteren hastalarda alçı veya hazır ateller dinlendirme amacıyla diğer tedavilerle beraber kullanılabilir. 2–3 hafta içinde o bölgeye kortizon temelli enjeksiyonlar yapılır.

Yakınmalar geçer geçmez önkol kasları için germe ve kuvvetlendirme egzersizleri başlanmalıdır. Tekrarlanmasını önlemek ve iyileşmenin tamamlanmasını sağlamak için hemen egzersiz tedavisi başlanmalıdır. Doktorunuz yeniden spora veya olayı başlatan aktiviteye dönüldüğünde koruyucu dirseklik kullanmanızı önerebilir.


Bunlara rağmen geçmeyen vakalarda operasyon kesin bir çözüm sağlayabilir. İyi bir hasta-doktor uyumu bazında dikkatli bir tedavi ile vakaların büyük kısmı cerrahiye gerek kalmadan iyileşebilir.

 
Adult izle porno